Alegerile pentru Consiliul Parohial al Bisericii Armene din Iasi

Pe data de 25 martie 2012 ora 12.00 invitam toti membrii comunitatii armenesti din Iasi sa participe la alegerile pentru Consiliul Parohial al Bisericii Armene din Iasi. Pentru informatii suplimentare ne puteti contacta si la numarul nostru de telefon 0232 214893. Va asteptam cu drag!

A incetat din viata IPS Arhiepiscop Dirayr Mardichian

In noaptea zilei de 10 mai 2010, a trecut la cele vesnice in Sofia, Bulgaria, IPS Arhiepiscop Dirayr Mardichian, Arhiepiscopul Bisericilor Armene din Romania si Bulgaria .Plecarea sa dintre noi reprezinta o pierdere nu doar pentru Biserica Armeana, ci si pentru crestinii ortodocsi romani, care l-au cunoscut si l-au pretuit. Aducem memoriei sale un pios omagiu de recunostinta si de pretuire, rugand pe Hristos Domnul, sa odihneasca sufletul lui in pacea, lumina si bucuria dreptilor din Imparatia Cerurilor!

24 aprilie 1915 – zi de doliu pentru armenii din întreaga lume

În fiecare an, la 24 aprilie, ziua declansarii genocidului din 1915 , armenii din lumea întreaga îsi comemoreaza cele peste un milion si jumatate de victime – parinti, bunici, rude, sau pur si simplu conationali. Între 1915 si 1918, peste un milion de armeni au fost exterminati în teritoriile Imperiului Otoman. Astazi, la 95 de ani de la ziua în care a început primul genocid din secolul trecut, în Turcia, succesorul legal al statului care a comis crimele, se vorbeste înca în soapta despre acest subiect. Ankara refuza sa-si asume responsabilitatea, iar aliatii sai occidentali evita cu obstinatie sa foloseasca cuvântul “genocid”.

Shnorhavor Nor Dari yev Surp Tznunt!

Cu ocazia Sfintelor Sarbatori, Parohia Bisericii Armene Iasi ureaza enoriasilor si armenilor din întreaga lume:

"La multi ani si un Sfint Craciun Fericit !

[calendarul armenesc]

Resfintirea Bisericii Armene Iasi

Dupa un amplu proces de reconstructie si consolidare, derulat in perioada 2005-2008, ,  Biserica Armeana cu hramul "Sfanta Maria",  va fi resfintita. Evenimentul va fi onorat de cea mai inalta fata bisericeasca a armenilor de pretutindeni, Sanctitatea Sa Karekin al II lea, Patriah Suprem al tuturor Armenilor. De asemenea, la eveniment va  participa si Arhiepiscopul Bisericii Armene din Romania, Dirayr Mardichian, alaturi de distinse fete bisericesti si laice.

• Galerie foto,resfiintirea bisericii armene Iasi, 26 oct 2008

• Imagini ale bisericii armene dupa restaurarea 2005-2008

Vizita in Romania a Sanctitatii Sale Karekin al II-lea

Sanctitatea Sa Karekin al II-lea, insotit de o delegatie de ierarhi si preoti, se afla intr-o vizita in Romania la invitatia Episcopiei Armene din tara noastra pentru a oficia slujba de resfintire a bisericii armene Sfanta Maria din Iasi. Sambata, 25 octombrie 2008, orele 12.30, la Resedinta patriarhala, Preafericitul Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, il va primi pe Sanctitatea Sa Karekin al II-lea, Catolicos si Patriarh Suprem al Tuturor Armenilor.

• Galerie video, vizita in Romania a Sanctitatii Sale Karekin al II-lea

• Galerie foto,vizita Sanctitatii Sale Karekin al II-lea, 26 oct 2008

Noutati

Articole

Shnorhavor Nor Dari yev Surp Tznunt!

Noutati - Biserica armeana Iasi

La multi ani si un Sfint
        Craciun Fericit !

[calendarul armenesc]